Mersin İl Tarım Müdürlüğü

Mersin İl Tarım Müdürlüğü Misafirhanesi

Mersin Türkiye’nin her bakımında en gelişmiş illerinden biridir. Bu gelişmenin başta gelen sebepleri topraklarının çok verimli olması, sanayi bakımından ileri durumda bulunması, maden bakımından zengin oluşu, Mersin limanının faaliyeti ve Mersin petrol rafinerisinin bulunuşudur. Tarım il müdürlüğümüz, çiftçilerin bu verimli topraklarda modern tarım yapılabilmesi için çiftçilerimize hibe ortamını projeler kapsamında sunmaktadır. Böylelikle tarımda daha verimli ve daha fazla ürün kapasitesine ulaşmayı hedeflemektedir.

Mersin İl Tarım Müdürlüğü İletişim

Gayri safi hâsılanın % 40’ı sanayi, % 30’u tarım ve % 10’u ticaret sektöründen elde edilir. Mersin her yönüyle zengin bir ilimizdir. Yurdumuzda çok yönlü, gelişmeye elverişli bölgelerden biri de mersin dir.  Nüfusun çoğunluğu tarım sektöründe çalışır. Tarım yapılan topraklar % 25’tir.Mersinde çok çeşitli ürünler yetiştirilir. Mersin İl Tarım Müdürlüğümüz Mersinin bu çeşitli ürünlerin yetiştirilmesinde ne gibi problemler yâda önlemler ile verim artırılır düşüncesi ile çiftçilerimize bilgi vererek verimin artırılmasını hedefler. En çok yapılan ekim tahıl üzerinedir. Tarım ürünleri başlıca, buğday, arpa, çavdar, pirinç, nohut, mercimektir. Sanayi ürünlerinden en çok pamuk yetişir. Ayrıca yerfıstığı ve susam yetiştirilir. Mersin ilinde her çeşit sebze ekilir. Domates, biber, patlıcan, fasulye, kabak, bakla, bamya, salatalık, ıspanak, lahana, marul, soğan ve karnabahar, yetiştirilen başlıca sebzelerdir.

Mersin İl Tarım Müdürlüğü Adresi

Seracılık oldukça ilerlemiş olup, Antalya’dan sonra en çok sera alanı Mersin’de bulunur. Turunçgiller bol miktarda yetişir. Üzüm, keçiboynuzu, zeytin, nar, muz, incir, erik, bâdem ve kayısı yetiştirilen diğer meyvelerdir. Kavun, karpuz da oldukça fazla ekilir.Mersin ilinde modern tarım araçları kullanılır, geniş ölçüde gübreleme ve sulama yapılır. Mersin Türkiye’nin tahıl, meyve ve sebze ambarlarından biridir. Türkiye’nin dört bucağına turfanda sebze ve meyve Mersin’den gider. Mersin, yalnız pamuk ambarı değil aynı zamanda turfanda sebze ve meyve ambarıdır.

 

Mersin İl Tarım Müdürlüğü İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment