Mersin Üniversitesi

Mersin Üniversitesi Taban Puanları

Mersin Üniversitesi; 1992’de kurulmuş olup, 10 Kasım 1992 tarihinde faaliyete geçmiştir. Üniversitenin rektörlüğünü Prof. Dr. K. Suha AYDIN yürütmektedir. Üniversite bünyesinde on dört fakülte, beş enstitü, sekiz yüksekokul, on iki meslek yüksekokulu, on tane Araştırma ve Uygulama Merkezi ve rektörlüğe bağlı; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü, Beden Eğitimi Bölümü ve Türk Dili Bölümü bulunmaktadır. Üniversite bünyesindeki fakülteler Denizcilik Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi, Tarsus Teknoloji Fakültesi ve Turizm Fakültesi olmaktadır.

Üniversite Taban Puanları 2013

Üniversitedeki ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim sürecini kolaylaştırmak amacıyla Öğrenci Sosyal Yardımlaşma Projesi yürütülmektedir. Mersin Üniversitesi Mezunlar Derneği (MERMED) tarafından yürütülen proje ile üniversitemiz akademik ve idari personeli ile mezunlarının her ay gönüllü olarak sağladığı maddi destek sonucunda öğrencilere karşılıksız burs sağlamaktadır.Ayrıca üniversitede öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere, Kahvaltı Bursu verilmektedir. Toplamda 1500 öğrenciye verilen ücretsiz kahvaltı hizmeti, hafta içi her gün merkez ve ilçelerdeki okullarda dağıtılmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ortaklaşa gerçekleştirilen bir çalışmayla da kimi ihtiyaç sahibi öğrencilere belediye otobüslerinden ücretsiz yararlanabilmesi için paso temin edilmektedir.

 Mersin Üniversitesi İletişim

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Yurt Kompleksinde, bayan öğrenciler için 700, erkek öğrenciler için 540 olmak üzere toplam 1240 kişilik yatak kapasitesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra tatil sitelerinde güz ve kış aylarında ucuz fiyatlı daire ve oda kiralama olanakları bulunmaktadır. Kısaca tüm bu imkânlardan e devlet imkânı ile yararlanılmaktadır.

 

Mersin Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment