Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Taban Puanları

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi; Sanat Tarihçisi, Arkeolog, Müzeci, Ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1882’de Sanayi-i Nefise Mektebi adıyla kuruldu ve 2 Mart 1883’de öğretime başlamıştır. Ülkemizin ilk sanat ve mimarlık yüksekokulu olan Kurum, 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi adını almıştır ve böylece ülkemizde Akademi unvanını alan ilk yükseköğretim kurumu olmuştur. Güzel Sanatlar Akademisi, 1969’da 1172 sayılı Devlet Güzel Sanatlar Akademileri Kanunu’nun kabul edilmesiyle birlikte bilimsel özerkliğe kavuşmaktadır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Taban Puanları 2013

Kurum, 4.11.1981’de kabul edilen 2547 sayılı Kanun ve 20 Temmuz 1982’de çıkarılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile üniversiteye dönüşerek Mimar Sinan Üniversitesi adını almış bulunmaktadır. Üniversite; Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı; Fotoğraf, Grafik Tasarım, Geleneksel Türk Sanatları, Heykel, Sahne Dekorları ve Kostümü, Tekstil ve Moda Tasarımı, Seramik ve Cam Tasarımı, Resim, Sinema Televizyon, Temel Eğitim, Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu bölümleri bulunmaktadır. Üniversitelerden genel olarak e devlet sayesinde gelişen adımlar aracılığı ile yararlanılmaktadır.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İletişim

Ayrıca Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Devlet Konservatuarı, Meslek Yüksekokulu, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Enformatik Bölümü bulunmaktadır. Üniversitenin rektörlüğünü Prof. Yalçın KARAYAĞIZ yürütmektedir. Üniversiteye ait Kilyos Araştırma Merkezi Sosyal Tesisi, Merkez Kampüs Restoran ve Kafeteryaları, Tophane-i Amire Kültür Merkezi, Müze ve Sanat Galerisi ile Üniversite kampüslerinde bulunan, yiyecek, içecek sunulan sosyal, sanat ve kültür amaçlı her türlü tesisler ile Üniversite logolu veya logosuz hediyelik eşya, tekstil, resim, fotoğraf, heykel, seramik vb. ürünlerinin satıldığı yerler bulunmaktadır.
Related posts

Leave a Comment