Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Vergi tüm devletler için başlıca gelir kaynağıdır. Ülkenin kalkınmasına yardımcı olmak adına tüm ekonomik birimlerin devlete karşılıksız olarak ödeme yapmasına vergi denir. Vergilerin amacı devletin tüm ekonomik birimlerden ödeme gücüne göre pay sağlaması ve ekonomik döngüyü oluşturmasıdır. Bireylerden büyük firmalara kadar her türlü mal varlığı ve gelir için uygun bir vergi şekliyle devlet hazinesine gelir sağlanır. Türkiye’de vergiler; ana başlıklarıyla gelir üzerinden alınan vergiler harcamalar üzerinden alınan vergiler ve servet üzerinden alınan vergiler olarak ayrılırlar.

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2014

Motorlu Taşıtlar vergisi servet üzerinden alınan vergilerdendir. 197 kanun numarası ile motorlu taşıtlar vergisi ilk olarak 1963 yılında uygulanmaya başlamış ve ilerleyen tarihlerde çeşitli değişikliklerle güncellenmiştir. Karayolları trafik kanununa göre trafik şubeleri veya bürolarında kayıt edilmiş ve tescillenmiş motorlu kara taşıtları Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel müdürlüğüne Kayıt ve tescilli helikopter ve uçaklar limanlar ve belediyelerin siciline kayıtlı motorlu deniz taşıtları bu kanuna tabidir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Sorgulama

Taşıtlar vergisi mükellefiyeti size ait taşıtın kayıt ve tescili ile başlar. Yılda iki kez altı ayda bir olarak eşit aralıklarla ödenir. Aracınızın kaydının silinmesi halinde ilk altı aylık dönem içerisinde  gerçekleşmiş ise gelecek ikinci altı aylık dönemde ikinci altı aylık dönemde kayıt silinmiş ise gelecek yılın ilk dönemiyle beraber vergi mükellefiyeti kalkar.  Ocak ve Temmuz aylarında vergisini ödemeyenler ilerleyen günlerde gecikme cezası ile birlikte ödeme yapmak zorundadır. Vergisi ödenmemiş araçların kanunen yapılması zorunlu muayeneleri yapılamaz. Bu şekilde trafiğe çıkmaları halinde cezai yaptırım uygulanır. Verginin miktarı hesaplanırken aracın yaşı ve silindir hacmi dikkate alınır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

Bir aracınız varsa ödemekle yükümlü olduğunuz motorlu taşıtlar vergisini öğrenmek için e devlet sitesine giriş yapabilirsiniz. Böylece en doğru şekilde ödeme miktarınızı öğrenebilirsiniz. Siteye giriş yapabilmeniz için size en yakın postaneye giderek kimlik numaranızla birlikte şifrenizi alınız. Daha sonrasında siteye giriş yaparak bilgilerinizi kontrol ediniz. Aracınıza ait vergi miktarını öğrenip zaman aşımına uğramadan ödemenizi gerçekleştiriniz. Cezai uygulamalardan sakınmak için vergi ödemelerinizi düzenli olarak takip ediniz. Güvenliğiniz için bu siteye ait şifrenizi hiç kimse ile paylaşmayınız.
Related posts

Leave a Comment