Muğla İl Tarım Müdürlüğü

Muğla İl Tarım Müdürlüğü Misafirhanesi

İlimiz eşsiz doğası ve iklimi ile önemli bir turizm kenti olmasının yanı sıra gerek kırsal nüfusu gerekse de çevreyle ilgili avantajları sebebi ile önemli bir tarım kentidir. Uygun iklim yapısı ile Ülkemizde üretilen birçok ürünün yetiştirilebildiği bir ekolojiye sahiptir. Tarımsal üretimde yıllara göre değişiklikler meydana gelmekle birlikte zeytin, domates, narenciye,  bal ve su ürünleri önemli tarımsal ürünlerdir. İlimizde önceki yıllarda önemli miktarda üretimi olan tütün ve pamuk alanları daralırken zeytin ve yem bitkileri ekiliş alanları artış göstermektedir. Son yıllarda özelikle pamuk ve narenciye alanlarından nar üretimine yoğun bir geçiş gözlemlenmektedir.

Muğla İl Tarım Müdürlüğü İletişim

Muğla İl Tarım Müdürlüğümüz ce ilimizde cumhuriyetin ilk yıllarından beri üretimi yapılan zeytin ağaçları için tarım il müdürlüğümüz kapsamında çiftçilerimize destekleme yapılmaktadır. Avrupa birliğine geçiş süresinde önemli bir fırsat olarak ilimizde yetiştirilen zeytin ağaçları artırılma çabası sonucunda üretimimiz yine eski dönemlere oranla artış göstermektedir.Meyvecilikte Muğla önde gelen illerimizden biridir. Turunçgiller ağaç sayısı 2 milyonu aşar. Mandalina, portakal ve limon yetişir.

Muğla İl Tarım Müdürlüğü Adresi

Turunçgiller başta Köyceğiz olmak üzere kıyı şeridindedir. Muğla’da yaklaşık 200 bin adet antepfıstığı ağacı bulunmaktadır. Ayrıca bol miktarda üzüm, elma, armut, şeftali, erik, incir, bâdem, turunç ve altıntop yetişir. Muğla susam ekiminde ikinci, tütünde dördüncü sırada yer alır. Birçok ürünün bol miktarda üretildiği ilimizde verimli toprakları sulamada Muğla tarım il müdürlüğümüzce teknolojik sulama makineleri kullanımında da çiftçiye destekler yapılmaktadır.

 

Muğla İl Tarım Müdürlüğü İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment