Ne Zaman Emekli Olurum

Ne Zaman Emekli Olurum

SGK Emeklilik Hesaplama ve SSK Ne Zaman Emekli Olurum Sorgulama. 

Emekli olmak çalışanların asli amacıdır. Zaten hepimiz bunun için çalışmaktayız. Çünkü yaşlanınca vücudumuz güçten düşüp çalışmamız kısıtlanır. Bunun içinde yaşlılık belirtileri başlarken emekli oluruz. İstemediğimiz bir diğer emekli tarzı ise malul emekliliktir. Kısaca açmaya çalısalım.

Emeklilik Sorgulama

Ülkemizde şu anda kamu ve özel olarak sunulan emeklilik imkânları mevcuttur. Kamu olarak faaliyet gösteren kurum SGK ‘dır. Bu kurum içerisinde barındırdığı üç adet yapılanmalın üst kuruluşudur. Bunlar SSK ( Sosyal Sigortalar Kurumu), TC emekli sandığı ve Bağ-kur( Esnaf, Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Kurumu) dur. SSK daha çok bir kişi için çalışan ve primini çalıştığı kişi tarafından ödenen kimselerin tercih ettiği kurumdur. TC Emekli Sandığı ise devlet memurların emekli olma imkânı sağlayan kurumdur.

SSK Nezaman Emekli Olurum

Bağ – kur ise adı üzerinden belli olmasıyla kendi nam ve hesaplarına çalışan kimseler için oluşturulmuş kurumdur. Bunlar arasından kendinize uygun olanı seçip prim ödeyip emekli olma imkânı sunmaktadır. Ne zaman emekli olurum sorusu haliyle sorulacak bir sorudur. Bu sorunun cevabı yaşınız, yatırmış oldunuz prim gün sayısı, erken yaşlanma sorunu gibi birçok etmenle beraber yasal mevzuattır. Bunlar bilinmeden ne zaman emekli olurum sorusuna cevap bulmak oldukça güçtür.

SGK Nezaman Emekli Olurum

Gelelim özel sektör emeklilik imkânlarına. Birçok firma ve banka faaliyetle bulunmakta olup tercih size kalmış bulunmaktadır. Bu firmalarda da aynı mantık geçerlidir. Ne kadar yüksek prim öderseniz o kadar çok emekli maaşı almanız mümkün olmaktadır. Size sunulan paket imkânlarıyla bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz

Emeklilik Yaşı Hesaplama

Şu an itibariyle resmi emeklilik yaşı 65 tir. Ama meslekte geçirdiniz kazalar veya hastalıklar bu yaşı biraz daha öne çekmektedir. Burada ise şöyle bir durum mevcuttur. Emekli maaşınız düşük bağlanmaktadır. Bunu unutmamak gerekir. Ne zaman emekli olurum sorusunu 65 yaşınıza göre hesaplamanız yararınıza olacaktır. Bazı mesleklerdeki yıpranma payları 65 yaşından düşülmektedir. Örneğin, polis ve basın mensuplarında olduğu gibi her 5 seneye 1 sene yıpranma verilmektedir. Buda 20 sene bu mesleklerde çalışan kişinin 4 sene erken emekli olabilme imkânı vermektedir.
Related posts

7 thoughts on “Ne Zaman Emekli Olurum

 1. orhan akakoç

  01.01.1959 doğumlu
  1988 giriş
  ne zaman emekli olurum

 2. orhan akakoç

  Nezaman emekli olurum

 3. Neşe Subaşı

  44 yasinda sigortali calismaya başladım kac yil sinra emekli olurum.

 4. Zeynep

  316 1972 skorla gırısım 1994

 5. Zeynep

  Nezaman emekli olurum

 6. Erdal

  1977 doğumluyum işe giriş tarhim 01 07 2003 ap gorvlisiyim

 7. kurtuluş

  merhaba ben 05.05.1979 doğumluyum.ilk sigorta girişim 01.09.2005.toplamda 3200 prim günüm var.2015 nisan ayında girdiğim kurulda %42 sürekli engelli raporu verildi.ne zaman hangi şartlarda emekli olurum.bilgilendirirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

Leave a Comment