Radar Cezası Ne Kadar

Radar Cezası Sorgulama

Trafik cezaları yılbaşından sonra yüzde üç nokta doksan üç artırılmıştır. Trafikte ki insanların can ve mal güvenliği açısından trafik levha ve işaretleri ile birlikte hız limitleri de sınırlandırılmıştır. Normalde radarlar sabit ve mobil radar vardır, ama günümüzde birçok şehirde ortalama hız kontrolü yapılmaktadır. Böylelikle hız limitlerine sürekli uyma zorunluluğu hedeflenmiştir. Yollara ve bazı araçlara göre hız limitleri şunlardır;

Radar Cezası İtiraz

Otomobil için: yerleşim yeri içinde 50 km; yerleşim yeri dışında ise çift yönlü karayolunda 90 km, bölünmüş yollarda ise 110 km; otoyollarda ise 120 km dir.

Minibüs ve otobüs için aynıdır bu limitler: yerleşim yeri içinde 50 km; yerleşim yeri dışında ise çift yönlü karayolunda 80 km, bölünmüş yollarda ise 90 km; otoyollarda 100 km dir.

Kamyonet için; yerleşim yerlerinde 50 km dir; yerleşim yeri dışında ise çift yönlü karayolunda 80 km, bölünmüş yollarda 85 km; otoyollarda ise 95 km dir.

Panelvan için; yerleşim yerinde 50; yerleşim yeri dışında ise çift yönlü karayolunda 85 km, bölünmüş yollarda 100 km; otoyollarda 110 km dir.

Kamyon ve çekici için: yerleşim yeri içinde 50 km; yerleşim yeri dışında ise çift yönlü karayolunda 80, bölünmüş yollarda 85 km; otoyollarda 90 km dir.

Motosiklet için: yerleşim yerinde 50 km; yerleşim yeri dışında çift yönlü karayolu ise 80 km, bölünmüş yol ise 90 km; otoyollarda 100 km dir.

Motorlu ve motorsuz bisiklet için: yerleşim yerinde 30 km; yerleşim yeri dışında çift yönlü karayolunda 45 km, bölünmüş yollarda 45 km; otoyollara da giremez.

Lastik tekerlekli traktörler için: yerleşim yerinde 20 km; yerleşim yeri dışında çift yönlü karayolunda 30 km, bölünmüş yollarda ise 40 km; otoyollara ise giremez.

İş makineleri için: yerleşim yerinde, yerleşim dışında 20 km; otoyollara ise giremez.

Bu hız limitlerinin %10-%30 arasında bir aşmada 172 lira.

%30’dan fazla aşmada 356 lira para cezası uygulanır.

Bu cezaları e devlet uygulamasından takip edebilirsin.
Related posts

2 thoughts on “Radar Cezası Ne Kadar

  1. Olcay KARADAĞ

    KARTAL BAĞLANTI YOLUNDA SEYİR HALİNDEYKEN HIZ LİMİTİM 109 km İKEN 391 TL TRAFİK CEZASI GELMİŞTİR. 5579 NOLU RADAR İLE GÖRÜNTÜLENMİŞTİR ANCAK OTOBAN BAĞLANTI YOLU HIZ NASIL OLURDA 80 KM OLUR ve DEVLETİN HALKINA MOBİL RADARLARLA TUZAK KURMASI ÇOK SAÇMADIR SABİT RADARLAR DAHA FAZLA CAYDIRICIDIR. CEZANIN ÇOK YÜKSEK OLMASI SEBEBİYLE TARAFIMA BİLGİLENDİRME YAPILMASINI RİCA EDERİM…

  2. muhsin DÜLGER

    E5 KARA YOLU SEYİR HALİNDE İKEN 5579 NOLU RADAR CEZASI TARAFIMA 356 TL CEZASI GELDİ HİZ LİMİTİM 114 KM OTOMOBİLLER İÇİN BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA HIZ LİMİTİ 110 DİYOR CEZA BANA ÇOK YÜKSEK GELMİŞ OLUP TARAFIMA BİLGİLENDİRME YAPILMASI TEŞEKKÜRLER

Leave a Comment