Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi Taban Puanları

1994 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından kurulan Sabancı Üniversitesi İstanbul şehrinde bulunmaktadır. Kocaeli sınırında, Tuzla ilçesi civarında yerleşik olarak bulunan üniversite Sabancı topluluğunun bünyesinde eğitim vermeye devam etmektedir.Sabancı Üniversitesi liberal bilim olarak yüksek öğretim veren tek kurumdur. Bu sistem ile üniversitede bulunan tüm öğrenciler ilk sene çekirdek bir ders grubuna tabi olmaktadır. İkinci sınıfta seçilmiş olan belirli bölümlere odaklanan öğrenciler oluşturdukları deneyim sonucunda ikinci sınıf programlarından birisini seçmektedir.

Sabancı Üniversitesi Taban Puanları 2013

Birlikte Yaratmak ve Geliştirmek” sloganı ile kurulan üniversite vakıf üniversitesi konumundadır. Üniversitenin eğitim dili İngilizcedir. Üniversitenin rektörü Nihat Berker olup kurumda 324 öğretim üyesi bulunmaktadır. Yüksek öğretim kurumlarının kurularak işletilmesi yönünde kararnamenin oluşturulmasından sonra üniversitenin kurulum süreci başlamıştır. Hacı Ömer Sabancı Vakfı üniversitenin kuruluş kararını 1994 yılında almıştır. 1995 yılının Ağustos ayında birçok ülkeden çeşitli üniversite ve akademilere mensup onlarca bilim adamı bir araya getirilmiştir.

Sabancı Üniversitesi İletişim

Yapılan konferansta eğitim ve araştırmaları destelemek amacı ile oluşturulan tasarım komiteleri öğrencilerin eğilimlerine göre eğitim sistemi oluşturmayı kararlaştırmıştır. Üniversitenin kuruluşuna izin veren kanun 5 Haziran 1996 tarihinde yasallaşmıştır. 31 Temmuz 1997’de temeli atılan üniversite Ekim 1999’da ilk öğrencilerini karşılayarak öğretim hayatına başlamıştır.E devlet hizmetine büyük bir önem veren üniversitede okumak isteyen öğrenciler istedikleri programı değil sadece Sabancı Üniversitesini yazabilmektedir. Üniversiteye giriş lise diplomasının yapısına göre üç farklı alan grubuna göre yapılmaktadır.

 

Sabancı Üniversitesi İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment