Seçmen Sorgula

Seçmen Kaydı

2014 Yerel seçimlerinin yaklaştığı şu günlerde vatandaşların bu konuda en çok sorduğu ve öğrenmek istediği konu seçmen kaydını sorgulama işlemi. Eskiden bu konu hakkında bağlı bulunduğumuz muhtarlıklara giderek bilgi alabiliyorduk. Ancak son yıllarda uygulamaya koyulan e Devlet sistemi sayesinde bu işi evimizden çıkmadan bilgisayar başından yapabilmemiz mümkün.

Seçmen Kütüğü

Seçmen kaydınızı sorgulamak için önce ilgili web sitesine giriş yapmanız gerekmekte. sayfa altında kullanacağınız adres bulunmaktadır. Buraya giriş yaptıktan sonra sayfanın altında yer alan “seçmen kaydı sorgulama” kısmına tıklamalısınız. Seçmen bilgilerinizi öğrenebilmeniz için yanınızda kimliğinizin olması gerekiyor.

Seçmen Sorgula 2014

Seçmen kaydı sorgulama kısmında karşınıza bir sayfa açılacak ve bu sayfada sizden istenen bilgiler şunlar : “TC kimlik numarası Nüfusa kayıtlı olduğunuz il Nüfusa kayıtlı olduğunuz ilçe Cilt numarası Aile sıra numarası.” Bu bilgileri doğru biçimde karşılarında bulunan kutucuklara girdikten sonra son kutucukta güvenlik kodu doğrulamasını yapmanız istenecek. Gördüğünüz sayıları karşısındaki kutucuğa yazdıktan sonra işleminizi tamamlamak için “SORGULA” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Açılacak ekranda size ait seçmen bilgilerinizi görebilirsiniz.

Seçmen Sorgulama 2014

Bu işlemi gerçekleştirmek için üst düzey bir bilgisayar bilgisine ihtiyacınız yok. Üstelik bir vatandaş olarak oylarımızı kullanma görevini yerine getireceğimiz bu seçimlerden önce seçim günü yaşanacak karışıklıkları önlemek oylarımızı kullanamamak gibi istenmeyen durumlar yaşamamak için bu sorguyu muhakkak yapmanızı tavsiye ederiz.

Seçmen Bilgisi Öğrenme

Buraya kadar her şey çok kolay. Peki, seçmen kaydımızı sorguladığımızda bilgilerimize ulaşamadıysak veya eksik hatalı bilgilerle karşılaştıysak o zaman ne yapacağız? TC kimlik numaraları esas alınarak düzenlenen yeni seçmen sistemi gereğince bilgilerin güncellenmesi ve herhangi bir aksilik varsa düzeltilmesi amacıyla muhtarlıklarda askıya çıkarılan seçmen listeleri 1 Mart tarihine kadar asılı kalacaklar ve bu zaman zarfında seçmen niteliğine sahip olduğu halde seçmen kaydında adını göremeyen veya askerlikten yeni terhis olup da silahaltında bulunduğu için seçmen listesinde adı yer almayan vatandaşlarımızın bağlı bulundukları muhtarlıklara giderek durumu bildirmeleri gerekmektedir. Muhtarın kendilerini yönlendirmesine göre de ilgili nüfus müdürlükleri veya yüksek seçim kuruluna başvurabilecekler.

 

SEÇMEN SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
Related posts

Leave a Comment