SGK Borç Sorgulama

SGK Borç Hesaplama

Sosyal güvenlik kurumunun internet sitesi üzerinden her hangi bir üyeliğe ve şifreye gerek duyulmadan ücretsiz olarak tüm konularda kişisel sorgulamalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Devlet dairesi işlerinin yavaş yavaş elektronik ortama geçirilmesiyle birlikte devlet dairelerindeki yoğunluk da azalmaktadır. Kişiler uzun kuyruklar beklemeden tüm işlemlerini online olarak yapabilmenin rahatlığını yaşamaktadırlar. Ülkemizde yaşayan her bireyin bildiği üzere sosyal güvenlik hizmetlerinden faydalanabilmek için aylık belirli bir ödeme yapılmaktadır. Bu ödemelerin karşılığında sosyal güvenlik hizmetleri alınabilmekte ve belirli bir yıl ödeme yapıldıktan sonra kişilere emekli olma imkanı verilmektedir. Bu sebepten dolayı hemen herkes bu primi ödemektedir.

SGK Borç Yapılandırma

Ssk primlerinin ödenmemesi durumunda devlete borçlu olunmakta ve ihmal edilmesi durumunda belirli bir faiz işlenebilmektedir. Bu gibi olumsuz bir durumla karşılaşılmaması için borç durumunun belirli aralıklar ile takip edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu şekilde borçlu olma riski ortadan kalkmaktadır. Sosyal güvenlik kurumu tarafından ssk borç sorgulama hizmeti internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak verilmektedir.

SGK Borç Ödeme

Ssk borç sorgulama ekranında da görüldüğü üzere T.C. kimlik numarası, ikamet tezkere numarası ve doğum yılı bilgilerinin tam olarak bilinmesi gerekir. Bu bilgilerin sorgulama ekranına girilmesi sonucunda bilgileri sorgula butonu tıklanarak ssk borç durumu karşınıza çıkmaktadır. Karşınıza çıkan sorgulama sonuç sayfasında borcunuzun tam miktarı ve borcunuzun hangi döneme ait olduğu bilgisi bulunmaktadır.

SSK Borç Sorgulama
Sistemin ve sorgulama yapan kişilerin kişisel bilgilerinin korunması amacıyla sorgulama ekranında bilgileri girdiğiniz bölümde bir de güvenlik kodu bulunmaktadır. Her girişiniz de bu güvenlik kodu değişmektedir. Girmeniz gereken güvenlik kodu sayfada size gösterilmektedir.

SSK Borç Öğrenme
Tüm bu işlemler çok daha kolay bir şekilde e devlet sistemi aracılığıyla da yapılabilmektedir. Bu sistemde sorgulama ekranında bulunan bilgilerin girilmesine gerek duyulmamaktadır. Fakat bir kereye mahsus sisteme giriş için PTT’den şifre almanız gerekmektedir. Şifre alabilmek için kimliğiniz ile size en yakın PTT’ye gitmeniz yeterlidir. Ayrıca şifre karşılığında 2 lira hizmet bedeli talep edilmektedir. Bu ücret bir kere verilmekte ve sisteme giriş yaptığınızda şifrenizi güvenliğiniz açısından değiştirmeniz tavsiye edilmektedir.
Related posts

Leave a Comment