Şırnak İl Tarım Müdürlüğü

Şırnak İl Tarım Müdürlüğü Misafirhanesi

Şırnak tarım ve ticaretle geçim sağlayan bir ildir. Kırsal kesimlerde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Ekilebilir alan az olduğu için elde edilen ürün de azdır. Bu toprakların iyileştirme, verimliliğini arttırma, üretilen ürünlere Pazar bulma konusunda Şırnak İl Tarım Müdürlüğü’ne çok iş düşmektedir.Şırnak İl Tarım Müdürlüğü 100.663 hektarlık tarım alanından sorumludur. Bu alanın 94.912 hektarlık kısmı ekilebilir tarla arazisi olarak geçmektedir. 3.608 hektarlık alan nadasa bırakılmıştır. Buğday, pamuk, mısır, arpa üzüm, ceviz, elma, nar, karpuz bu topraklarda üretilmektedir.

Şırnak İl Tarım Müdürlüğü İletişim

Şırnak İl tarım Müdürlüğü üretilen bu ürünlerin kaliteli olması, yerli tohumlardan organik sebze, meyve üretilmesi konusunda çiftçilerle ortak çalışmalar yürütmektedir. Toprakları canlandırmak, ekili alanların sayısını arttırmak için yılın belli dönemlerinde çiftçilere fidan dağıtımı yapmakta, zaman zaman para ödemesi yaparak çiftçileri teşvik etmeye çalışmaktadır. Tarım alanlarının az olması olumsuz faktör olsa da Şırnak Suriye ile sınır komşusu olduğu için aslında ürünlerine geniş Pazar olanakları bulma imkanı mevcuttur. Burada da iş il tarım müdürlüğünün faaliyetlerine düşmektedir. Özellikle son dönemlerde kadın çiftçilere ağırlık vererek çiftçiliği canlandırmayı hedeflemektedir.

Şırnak İl Tarım Müdürlüğü Adresi

Birçok şube müdürlüğü kapsamında çeşitli konularda eğitimler düzenlenmektedir. Bunlar gerek fidan yetiştirme eğitimleri, gerek tohum üretme eğitimleri, gerekse kaliteli ürün yetiştirme eğitimleri olmaktadır.Şırnak İl Tarım Müdürlüğü’nün son dönemde yürüttüğü proje yeni yeni canlanmakta olan zeytincilikle ilgilidir. Zeytin bahçelerinde üreticilere geniş kapsamlı bakım ve budama eğitimi verilmektedir.

Şırnak İl Tarım Müdürlüğü İçin Tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment