Terhis Belgesi Sorgulama

 

 

 

 

Terhis Belgesi Nedir

Ülkemizde askerlik bu vatan hizmetini yapacak yaşa gelmiş bütün genç delikanlılara zorunludur. Anadolu insanı askerliği vatan borcu namus borcu olarak algıladığı için bu vatani göreve çok önem verirler. Bütün anne babalar askerlik için uygun yaşa gelmiş erkek çocuklarını askere yollamak için heyecan duyar ve asker uğurlama törenleri düzenlerler. Hatta eskiden Anadolu insanı kızını isteyen aileye ilk olarak oğullarının askerlik durumunu sorarlar ondan sonra diğer meseleler konuşulurdu. Bu yüzden ülkemizde askerlik kavramı çok önemli bir algıdır. Bu yüzden askerlik durumunuzu gösteren bir belgeye hayatınız boyunca mutlaka ihtiyaç duyarsınız.

Terhis Belgesi Nasıl Alınır

Örneğin yeni bir işe gireceksiniz sizden belirli belgeler isteyeceklerdir. Bu istedikleri belgelerin arasında mutlaka askerlik durumunuzu gösteren belgenin de olması gerekir. Çünkü sizi işe alacak kurum bu özel sektör veya devlet dairesi olabilir sizin asker kaçağı mı yoksa tecilli mi olup olmadığınızı mutlaka öğrenmek isteyecektir. Çünkü hiçbir kurum asker kaçağını işçi veya memur olarak çalıştırmayı kabul etmez. Bunun dışında üniversiteyi bitirdiniz ama eğitim hayatınızı devam ettirmek istiyor yani yüksek lisansa başlamak istiyorsanız başvuru yapacağınız üniversitenin sizden isteyeceği belgelerin arasında mutlaka askerlik durumunuzu gösteren bir belge olacaktır.

Askerlik Terhis Belgesi Sorgulama

Burada askerden muaf olduğunuzu ya da terhis işleminizin geçerli olduğunu gösteren bir belge sunduğunuzda üniversitede yüksek lisans eğitimine kaydolma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Kısacası bu belge hayatınızın birçok alanında sizin karşınıza çıkacak ve sizden istenecek belgeler arasında olacaktır.  Bu belgeyi almak eskiden oldukça zahmetliydi. Sabah erken saatlerde herhangi bir askerlik şubesine gidecek ve saatlerce kuyruk bekleyerek bu belgeyi alabilecektiniz. Ama artık bu zahmetleri çekmenize gerek yok. Çünkü devletin vatandaşlarınıza sunduğu en önemli hizmetlerden biri olana e-devlet sistemi sayesinde bu belgeye tek tıkla ulaşabileceksiniz.

Askerlik Durum Belgesi

E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak eğer terhis olduysanız terhis belgenizi oluşturabilir ya da herhangi bir sebepten dolayı askerlikten muaf olduysanız muafiyet belgenizi bu sistemden oluşturarak barkodlu bir belgeye sahip olabilirsiniz.  Ancak askerlik durumunuzu tecil ettirecek iseniz bunu şubeden yaptırmanız gerekebilir.

 

TERHİS BELGESİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
Related posts

Leave a Comment