Van Müftülüğü

Van İl Müftülüğü

Kurumumuz Başbakanlık’ a  bağlı Diyanet İşler Başkanlığı’nı Van’da temsil etmektedir. Görevine 2009 yılında başlayan Nimetullah ARVAS ilimizin müftüsüdür. Müftülüklerin  amacı il ve ilçelerde halka din hizmeti vermektir.Bu amaç çerçevesinde Kuran kursları açılmakta, din görevlileri istihdam edilmekte, halkın dinle ilgili merak ettiği hususlar cevaplanmakta, konferanslar ve sempozyumlar düzenlenmekte, din görevlilerine hizmet içi eğitim seminerleri verilmekte, hacca ve umreye gidecek  hemşerilerimize seminerler verilmektedir.Kuran kursları din hizmetinin merkezinde yer almaktadır. Çünkü dinimizin temel kaynağı Kuran- ı Kerim’dir. Bu sebeple çocuklara kutsal kitabını öğretmek, bunun yanında iman, ibadet , ahlak, siyer gibi temel konuları yaz kurslarında öğretmeyi amaçlamaktayız.

Van Müftülüğü Hutbeler

Müftülük bünyesinde hizmet veren aile irşat bürolarında, toplumun çekirdeği olan aileyle ilgili dini bilgiler verilmekte, aile hayatını dinamitleyen tehditlere karşı halkımızı bilinçlendirmekteyiz. Hedeflerimiz arasında milli ve manevi değerlere bağlı güçlü bir aile yapısının kurulması ve korunması ilk sıradadır. Bunun yanı sıra aile içi şiddet, kız çocuklarına ayrımcılık ve töre cinayetleri gibi üzücü hadiseleri önlemeye yönelik faaliyetler yürütmekteyiz. Peygamberimizin (SAV) aile hayatı gibi konferanslar verilmekte, bayan irşat ekipleri kurulmakta, kız yetiştirme yurdu ve şehit aileleri ziyaret edilmektedir. Ayrıca kutlu doğum, kandiller, Ramazan’a yönelik programlar hazırlanmaktadır. Vaazlar da halkımızın aydınlatılmasında oldukça etkilidir.

Van Müftülüğü Münhal Kadrolar

Sitemizde e- devlet ile hac ve umre kayıtları elektronik ortamdan yapılmaktadır. Halkımızın soruları cevaplanmaktadır. Buradan Van İl Müftülüğü Hac ve Umre Müdürlüğü’nün iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Müftülük personeline ulaşabilir ve din hizmetleriyle ilgili bilgi alabilirsiniz.Maddenin öne çıkarılıp, manevi değerlerin geri plana atıldığı günümüzde dinini bilen, değerlerine bağlı bir toplumun ortaya çıkmasını hedefliyoruz.
Related posts

Leave a Comment