Vergi Borcu Sorgulama

Vergi Borcu Ödeme

Vergi borcunuzun olup olmadığını e devlet sistemi sayesinde internetten çok kolay öğrenebilirsiniz. İleride karşınıza sürpriz bir vergi borcu çıkmasını istemiyorsanız belli aralıklarla vergi borcu sorgulatması yapmanız sizin için iyi olacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vergi borcu sorgulama sistemi ile artık 2 dakika içinde borcunuzu öğrenebilirsiniz. Borç sorgulamak için önce yapmanız gereken ilk şey www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz olacaktır. Daha sonra açılan internet sayfasının sol tarafında yer alan sorgulamalar bölümüne girmeniz gerekmektedir.

Vergi Borcu Hesaplama

Sorgulamalar menüsüne tıkladıktan sonra karşınıza Adalet Bakanlığı Başbakanlık Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gibi çeşitli devlet kurumların adları başlıklar halinde yer almakta ve bu başlıkların altında ilgili kurumlara ait çeşitli sorgulamalar yer almaktadır. Biz vergi borcu sorgulamak istediğimiz için Gelir İdaresi Başkanlığını bulmamız gerekmektedir. Kurumların alfabetik sıralama ile sıralanmış olması istediğiniz kurumu rahatça bulmanızı sağlamaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı altında iki farklı sorgulama göreceksiniz. Bunlardan ilki e vergi levhası sorgulama diğeri ise bizim aradığımız vergi borcu sorgulamasıdır.

Vergi Borcu Affı

Vergi borcu sorgulamayı seçtiğinizde daha önce sisteme giriş yapıp kimlik doğrulama işlemi yaptıysanız sizin için bir sorun yok ancak sisteme ilk defa giriyorsanız karşınıza “Henüz kimliğinizi doğrulamadınız… Bu hizmetten faydalanmak için aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir.” Şeklinde bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu seçenekler e devlet şifresi mobil imza elektronik imza ve T.C. kimlik kartı olarak verilmiştir. Mevcut seçeneklerden size uygun olanını seçip kimlik doğrulama işlemini yaptıktan sonra vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

E Vergi Borcu Yoktur

Seçenekler içerisinde Elektronik imza ve T.C kimlik kartı için bilgisayarınızda java uygulaması gerekmektedir. E devlet şifresi için herhangi bir başvuru yapmadıysanız PTT merkez müdürlüğünden şahsen başvuru ile alabilirsiniz. Mevcut seçenekler kafanızı karıştırdıysa ve hala vergi borcunuzu öğrenemediyseniz kimlik doğrulama sistemi sayfasında sağ üstte her seçenek için nedir nasıl alınır (e devlet şifresi nedir e devlet şifresi nasıl alınır mobil imza nedir mobil imza nasıl alınır) şeklinde açıklamalar vardır. Daha ayrıntılı bilgiyi oradan edinebilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

 

VERGİ BORCU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ.
Related posts

Leave a Comment