Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü

Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü Misafirhanesi

Zonguldak iline bağlı Alaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey ilçelerinde, civar köylerde yürütülmekte ve yürütülecek olan çeşitli tarımsal faaliyetlerin yönetimi Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü ve bu müdürlüğe bağlı şube müdürlüklerinin denetimiyle gerçekleşmektedir.Zonguldak ilinde Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü’nün sorumlu olduğu 93.316 hektar tarım arazisi mevcuttur. Genel olarak buğday, arpa, mısır, fındık, çilek, elma, patates, ayçiçeği yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tarla bitkilerinin üretimi yılda yaklaşık 225.499 tona ulaşmıştır. Üretimde en çok sebze üretimi yer almaktadır.

Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü İletişim

Hayvancılık faaliyetlerine baktığımızda besi sığırcılığı, yumurta ve besi tavukçuluğu en çok rastlanan faaliyetler arasında yer almaktadır. Bunun dışında hayvansal kaynaklı bal, deri, kıl gibi ürünler de üretilmektedir. Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü bilinen tarım faaliyetlerine ek olarak kivi ve mantar üretimiyle de ilgilenmektedir. Son yıllarda da ceviz yetiştiriciliği ve süt sığırcılığı geliştirme projelerini yürütmektedir. Zonguldak ekonomisi genel olarak madenciliğe dayansa da tarımsal faaliyetler ikinci gelir kaynağını oluşturmaktadır. Ormanlık bir bitki örtüsü olduğundan ekili alan azdır. Ekili alanlara da tarım araçları zor girmektedir.

Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü Adresi

Bu nedenle modern araçlara ihtiyaç duyulmakta ve ona göre ödenek ayrılmaktadır.Zonguldak’ta tarımsal faaliyetler toprak yapısı gereği zor yürütülmektedir. Buna rağmen tarımsal faaliyetler Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü tarafından geliştirilmekte ve yeni projeler ile tarım ve hayvancılığı canlandırmak için her türlü çalışmaya faaliyet programında yer verilmektedir.

Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü İçin tıklayınız.
Related posts

Leave a Comment