Zonguldak Müftülüğü

Zonguldak İl Müftülüğü

Zonguldak il müftülüğü diyanet başkanlığına bağlı bir kurumdur. Diyanet işleri vasıtasıyla e-devlet sisteminde kayıtlı bulunmaktadır. Meşrutiyet mahallesi Gazipaşa Caddesi ulu camii yanında hizmet vermektedir. Müftülük birimleri; il müftüsü, il müftü yardımcıları, vaizler, idari personel, din hizmetleri personelleri, Kur’an kursu öğreticileri ve din görevlileri şeklindedir. İl müftülüğü görevini Nuh korkmaz yürütmektedir. Nuh korkmaz Mekke de başladığı ilahiyat eğitimini İstanbul’da tamamlamıştır. Yazmış olduğu 3 adet kitap bulunmaktadır.

Zonguldak Müftülüğü Hutbeler

Müftülüğe bağlı 229 camii bulunmaktadır. Bu camilerden 72 tanesi merkez ilçeye bağlı olup kalan kısmı diğer ilçelere aittir. Bu camilerde müftülüğe bağlı olarak çalışan 179 imam ve 40 müezzin bulunmaktadır. Camiler için gerekli hizmeti vermek müftülüğün sorumluluğu altındadır. Müftülüğe bağlı 53 tane Kur’an kuru bulunmaktadır. Kur’an kurslarındaki personellerin 8 tanesi kadrolu 42 tanesi sözleşmeli ve 8 tanesi de fahri olarak görev yapmaktadır. Kur’an kursları kadın, erkek ve çocuklara özel olarak hizmet vermektedir. Özellikle yazın açılan kurslara çocukların ilgisi küçümsenmeyecek şekilde fazla olmaktadır.

Zonguldak Müftülüğü Münhal Kadrolar

Zonguldak il müftülüğü, ihtiyacı olanlar için düzenli olarak yardım kampanyaları düzenlemektedir. Halkı bilinçlendirmek için seminerler, konferanslar, yarışmalar, aktiviteler düzenleyip tanıtımlar yapmaktadır. Muhtaç öğrenciler için burs imkânı sağlamaktadır. Kurban bayramında ihtiyacı olanlara kurban dağıtmakta ve istenildiğinde vekâlet yoluyla kurban kesme hizmeti sunmaktadır. Hac ve umre zamanı geldiğinde hacı ve umre adayları için bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır.
Related posts

Leave a Comment